6 سوالی که افراد موفق از خود می‌پرسند

تعریف موفقیت را افراد موفق تعیین می‌کنند، مسیر آن‌ها و منش ‌آن‌ها مسیر موفقیت را به سایرین نشان می‌دهد و دیگران می‌توانند با  استفاده از راهنمایی‌ها و رهنمود های آن‌‌ لستفاده کنند. در این یادداشت به این می موضوع می پردازیم که افراد موفق با پرسیدن چه سوالاتی از خود عملکرد خود را ارتقا می دهند. با حساب کتاب همراه باشید.

 

1- آیا کاری که انجام می‌دهم همان دقیقا همان چیزی است که به دنبال آن بودم؟

شاید شما هم مثل خیلی از دیگران، از نقش پررنگ علاقه و تمایل به انجام کاری در رسیدن به موفقیت آگاهی نداشته باشید.اما باید این را بدانید که اگر کاری که انجام می‌دهید با میل و علاقه خودتان نباشد نمی‌توانید در آن موفق بشوید. چرا که در این صورت در مواجهه با اولین مشکل در مسیر نا امید می‌شوید و از مسیر خودتان دست می‌کشید. به همین دلیل هم یک فرد موفق هر روز از خودش می‌پرسد به کاری که انجام می دهد علاقمند است یا نه. چراکه می‌داند اگر علاقه خود به هدفش را از دست بدهد نمی‌تواند برای حل مسائل و مشکلات مسیر پیش رو اقدامی موثر انجام دهد و برای رفع آن‌ها سختکوشی لازم را داشته باشد.

 

2- آیا از اشتباهات خود درس گرفته ام؟

افراد هیچوقت نمی‌توانند بدون شکست در مسیر موفقیت پیش بروند. شکست و عدم موفقیت جز جدایی ناپذیر مسیر موفقیت است و این امری کاملا طبیعی است. تمامی افرادی که در مسیر خود به موفقیت نائل شدند، بارها و بارها طعم تلخ شکست را چشیده اند. اما چیزی که باعث تفاوت بین افراد موفق و ناموفق می‌شود آن است که افراد موفق پس از هرشکست دوباره به مسیر خود ادامه دادند و علت و زمینه هر شکست خود را به دقت بررسی کردند تا بتوانند در شرایط مشابه از شکست دوباره جلوگیری کنند. این بررسی باید دقیق  موشکافانه باشد و به دقت به بخش‌هایی که در ان اشتباه صورت گرفته و بخش‌هایی که نیاز به تغییر دارد توجه شود و در صورت نیاز اصلاحات و تغییراتی صورت گیرد.

 

3- آیا به اندازه کافی خود را به چالش کشیده‌ام؟

موفقیت هیچگاه به آسانی به دست نمی‌آید. شما هم اگر به دنبال رسیدن به موفقیت هستید نباید به دنبال راحتی در این مسیر باشید. خیلی‌ها ممکن است زمانی که به وضعیت خوبی در مسیرشان می‌رسند از تلاش بیشتر دست بردارند و از ریسک کردن اجتناب کنند اما افراد موفق اینطور نیستند. آن‌ها هر روز خود را به چالش‌های جدید دعوت می‌کنند و با رسیدن به هر هدف، برای خود هدف‌های بزرگتری تعریف می‌کنند. اگر اینطور نبود و آن‌ها با رسیدن به اولین مرحله از ثبات از تلاش بازمی‌استادند امروز هرکز جزو افراد موفق به حساب نمی‌‌آمدند.

 

4- برنامه من برای ادامه کار چیست؟

پس از مواردی که خواندیم، حال اگر تصمیم گرفته اید که در مسیر موفقیت وارد شوید و خود را به چالش بکشید، باید برای خود برنامه ریزی مناسبی داشته باشید. اگر قصد دارید سریع‌تر و موثرتر به اهداف خود نزدیک شوید لازم است کارهایی را انجام دهید که در این راستا به شما کمک می کند. یک قلم و کاغذ بردارید و برای خود یک نقشه راه بکشید و ببینید الان در کجای مسیر قرار دارید، قرار است در چه زمانی به چند درصد از اهداف خود برسید و برای انجام هرکدام چه مراحل و شرایطی نیاز دارید. سپس با توجه به تمامی این موارد یک برنامه ریزی جامع و چند برنامه ریزی کوتاه مدت (سالانه، ماهانه، هفتگی) انجام دهید.

 

5- آیا هنوز هم مثل سابق مطمئن هستم که می‌توانم این کار را انجام دهم؟

اعتماد به نفس یکی از فاکتورهای خیلی مهم برای موفقیت است. علاوه بر این، نیاز است به مسیری که انتخاب کرده‌اید اعتماد کامل داشته باشید. جلوی آینه باستید و از خودتان بپرسید که آیا هنوز هم مثل قبل به خودتان و کارتان باور دارید؟ داشتن مهارت و اینکه بدانید چگونه باید پیش بروید، تنها نصف کار است، بخش دیگر کار باور و اعتقاد شما به توانمندی انجام آن کار است. اگر شما به خودتان و کاری که انجام می‌دهید به اندازه کافی باور نداشته باشید علاوه بر آن‌که روی عملکرد شما تاثیر می گذارد، باعث می‌شود دیگران نیز شما را باور نکنند و شما از حمایت و حضور آن‌ها بی بهره بمانید.

 

6- آیا با این دیدگاه می توانم به اهداف بلند مدت خود برسم؟

اگر تدبیر و آینده نگری نداشته باشید، تمام عمر در حسرت رویاهایتان باقی خواهید ماند. افراد بسیار موفق همواره این اراده را دارند که به اهداف خود برسند؛ این برای آنها یک رویا نیست، بلکه آنها وقت خود را صرف تصمیم گیری برای آینده و همچنین برنامه ریزی برای دستیابی به اهداف از پیش تعیین شده، می کنند. این افراد به راحتی می توانند به فرصت هایی که برایشان رخ می دهد فکر کرده و برای رسیدن به آنها طرح و برنامه ای بریزند.

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. زمینه های مورد نیاز مشخص شده اند *

ارسال دیدگاه